Jak wybrać rodzaj treningu dostosowany do naszych potrzeb?

Z pewnością u każdego z nas nadejdzie moment, w którym zdecydujemy się rozpocząć trenowanie w celu poprawy naszej kondycji czy wyglądu. Zanim zdecydujemy się na samodzielny wybór treningu, warto najpierw skonsultować się ze specjalistą. Doświadczony trener po przeprowadzeniu wywiadu dobierze nam odpowiednią formę aktywności, która przybliży nas do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Ważnym jest skonsultowanie i określenie celów do jakich chcemy dążyć, aby dobrany trening był odpowiedni na miarę naszych możliwości. Pamiętajmy, że od określenia celu do osiągnięcia go jest długa i kręta droga, ale dzięki wytrwałości jesteśmy w stanie ją pokonać. 

Główne typy ćwiczeń

Wybranie rodzaju treningu zależy głównie od efektu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli naszym głównym postanowieniem jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, najlepiej wybrać trening spalający tkankę tłuszczową. Do wyboru mamy na przykład: 

  1. Trening cardio, który charakteryzuje się długotrwałością. Wykonujemy go na przykład na rowerku lub na bieżni i jest polecany w przypadku chęci zrzucenia kilku kilogramów. Jest to trening wytrzymałościowy, w związku z czym poprawia wydolność serca i wzmacnia układ krążenia. Dlatego jest dobry dla nas nie tylko pod kątem sportowym, ale również medycznym. Cardio możemy robić w domu, na siłowni, w parku czy lesie i to jeden z najważniejszych powodów, dla którego bardzo dużo osób decyduje się na tę formę aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że wrzucanie się na głęboką wodę i robienie mocnych treningów na samym początku naszej drogi przyniesienie nam skutek wręcz odwrotny do zamierzonego – spowoduje dalszą niechęć do ćwiczeń zamiast podsycać zapał. 
  2. Trening interwałowy, inaczej obwodowy. Są to dość intensywne ćwiczenia, które pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej i poprawiają kondycję. Polegają na wykonaniu jednego ćwiczenia dla każdej grupy mięśniowej w około 15-20 powtórzeniach. Całość powtarzamy na przykład trzy razy. To może być intensywna jazda na rowerze, bieganie, skakanie na skakance lub na przykład robienie pompek. Podczas treningu interwałowego nie ma miejsca na przerwy między ćwiczeniami. Jedyną formą odpoczynku  mogą być lżejsze ćwiczenia, na przykład marsz albo wolniejsza jazda na rowerze. Każda runda kończy się wykonywaniem lżejszych ćwiczeń. Trening interwałowy powinien rozpoczynać się rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem i stopniowym schładzaniem organizmu.
  3. Body building, polega na wybraniu 8–12 ćwiczeń angażujących największe grupy mięśniowe, decydujące o kształcie sylwetki – mięśnie grzbietowe oraz tylną stronę tułowia, mięśnie brzucha oraz przednią stronę tułowia, mięśnie kończyn dolnych oraz miednicy, mięśnie kończyn górnych oraz obręczy kończyn górnych. Ćwiczenia wykonuje się z maksymalnym obciążeniem, tak aby można było swobodnie wykonać wskazaną liczbę ćwiczeń. Trening ten wybieramy w celu budowania masy mięśniowej oraz wzmocnienia siły. 
  4. Trening równowagi i koordynacyjny –  jest to głównie trening dla układu nerwowego. Dzięki niemu uczymy się wyczucia równowagi, koordynacji i czasu reakcji na bodziec. Trening koordynacji często idzie w parze z treningiem wytrzymałościowym.  Bardzo łatwo jest go dostosować do potrzeb trenującego. Ten trening jest bezpieczny dla osób niepełnosprawnych, czy w okresie rehabilitacji. Jest to również bardzo ważna część przygotowania motorycznego w wielu dyscyplinach sportowych między innymi w piłce nożnej, sportach zimowych czy sportach walki. 

Jaki strój wybrać do ćwiczeń?

Rozpoczynając swoją ścieżkę w drodze do wymarzonej sylwetki warto zaopatrzyć się w strój, który umożliwi nam swobodne wykonywanie ćwiczeń. Bardzo ważne jest obuwie, najpopularniejsze teraz są modele biegowe, charakteryzujące się lekkością ale posiadające amortyzację przed urazami. 

Spodnie, spodenki, koszulki z materiałów oddychających pozwolą na usunięcie potu i zapobiegną otarciom na skórze. Będą też dobrze przylegać do ciała i podkreślać sylwetkę oraz poprawią wygodę i komfort podczas ćwiczeń.